fbpx
+372 5650 3225Mon-Fri 10:00-17:00

Lillede maksustamine

Lillede maksustamine

Aasta jooksul on mitmeid tähtpäevi, millal klientidele või koostööpartneritele lilli viia – olgu see siis kliendi enda sünnipäev, sõbrapäev, naistepäev või muu seesugune. Kui oled kaalunud, et kuidas kinkida lilli  maksuvabalt, siis see artikkel on sulle.

Siit saad ülevaate, mis on erisoodustus ja millal on lillede kinkimine erisoodustus, kuidas lillede maksumus ettevõtte kuludesse lisada ilma lisanduvate maksudeta.

Mis on erisoodustus?

Erisoodustus on igasugune kaup/teenus/rahaliselt hinnatav soodustus, mida antakse töötajale/juhatuse liikmele/pikaajalise lepingulise suhtega füüsilisele isikule või nende inimeste elukaaslasele/lähisugulasele.

Asjad, millel puudub tarbimisväärtus (näiteks õhupall, vimpel, plakat, voldik, tootenäidis) ei ole rahaliselt hinnatavad hüved ja neid ei maksustata.

Ettevõtte kulude maksustamise mõttes on erisoodustus kõige kulukam variant, sest maksuprotsent on 66,25%. Näiteks kui teed 10 eurose erisoodustusega maksustatava kulu, siis ettevõte maksab selle eest kokku 10 x 1,6625 = 16,63€ ehk maksudeks 10 x 0,6625 = 6,63€. Seega tasuks teada variante, kuidas ei peaks erisoodustusmaksu tasuma.

Maksustamisel on oluline eristada lõikelilli (maksuvabad) ja potililli (võib olla maksustatav, sest on rahaliselt hinnatav hüve).

Kuidas kinkida lilli maksuvabalt?

1) Lõikelilled töötajale/kliendile/koostööpartnerile – need ei kujuta saaja jaoks rahalist hüve (vt Maksuameti link), saad ka käibemaksu tagasi küsida (kui dokument vastab nõuetele – vaata lähemalt siit).

2) Lilled kontoriruumi kaunistamiseks – kui kasutad lilli kontoriruumi kaunistamiseks, siis ei ole tegemist erisoodustusega. Keegi ei saa sellest isiklikult väärtust (võrdluseks kui töötaja viib potilille koju). Saad ka käibemaksu tagasi küsida (kui dokument vastab nõuetele).

3) Lilled reklaamkingitusena (kuni 10€ käibemaksuta) – ostad potilille ja lisad sellele ettevõtte nime/logoga sildi/kleepsu/kaardi. Saad käibemaksu tagasi küsida (kui dokument vastab nõuetele).


Millal peab kindlasti lilledelt maksusid tasuma?

a)     Kingid (mh endisele) töötajale/juhatuse liikmele/nende sugulasele potilille – maksad 66,25% maksusid, käibemaksu tagasi ei saa.

b)     Kingid kliendile/koostööpartnerile üle 10 eurose potilille (enda ettevõtte reklaamiga või ilma) –

  1. Kui see kvalifitseerub kingituseks*, siis maksustatakse kingitus ettevõtte tulumaksuga (kulu € x 0,25 = maksukulu) ja kui kasutasid tootel ettevõtte logo vms, siis see on eraldi reklaamikulu, millelt saad käibemaksu tagasi.
  2. Kui tegemist on sisult vastuvõtukuluga**, siis teatud piirmäärades on kulutus maksuvaba, kuid seda piirmäära ületavalt summalt maksad ettevõtte tulumaksu (kulu € x 0,25 = maksukulu).

Seega kokkuvõtlikult võib öelda, et kontori kaunistamiseks võid osta nii lõike- kui ka potililli kartmata kõrgeid makse. Reklaamkingituse varianti kasutades tasub olla tähelepanelik ja kindlasti raamatupidajat detailidest informeerida, et kulu saaks raamatupidamises õigesti kajastatud. Kui viid töötajale/kliendile/koostööpartnerile lõikelilli, siis pääsed igal juhul kõrgest maksukulust ja saad käibemaksu ka tagasi (kui dokument vastab nõuetele – vaata lähemalt siit). See on ilmselt ka kõige kasutatavam variant. Tasub lihtsalt aeg-ajalt kontrollida, et usin raamatupidaja lõikelilli kuidagi maksustama ei kipuks =)

Edasta kuludokumendid ikka digitaalsena. Milliseid vahendeid selleks kasutada, loe siit!

Kuidas veel maksusoodustusi ära kasutada? Loe lähemalt tervise edendamise ja spordikulude maksusoodustustest!

Millal ei ole õigust sisendkäibemaksu tagasi küsida ja 20% käibemaksu osa läheb otse ettevõtte kuluks? 3 kasulikku nippi sisendkäibemaksu osas.

* Kingitus – üldkasutatavas tähenduses, tasuta antud kaup, teenus, raha

** Vastuvõtukulud – need on TuMSi tähenduses külaliste või koostööpartnerite vastuvõtmisel tehtud kulud toitlustamisele, majutamisele, transpordile või meelelahutusele (k.a. kingitused, ruumide rent, vastuvõtu turvamine jne). Vastuvõtukulutusi nimetatakse ka esinduskuludeks. Maksuvaba piirmäär on 32€ kuus + 2% brutopalgast kulumeeruvalt kalendriaastas.

 

 

 

 

 

Martin / Nordfinance