Millal hakata käibemaksukohustuslaseks?
Käibemaksukohustuslaseks registreerimine on oluline otsus, mis mõjutab ettevõtte igapäevast toimimist, finantskohustusi ja konkurentsivõimet. Paljudele väikeettevõtetele ja vabakutselistele, kelle käive alles kasvab, tekib küsimus, kas tasub hakata käibemaksu kohustuslaseks või on parem tegutseda ilma? Selles artiklis vaatame, millal ühte või teist eelistada ja mida tasub sel teemal teada riskide haldamiseks ja oma elu kergemaks tegemisel.
Millal hakata käibemaksukohustuslaseks?
See küsimus on aktuaalne paljudele alustavatele ettevõtjatele ja väikeettevõtetele. Üldreeglina võib öelda, et kui ettevõtte käive ei ole veel jõudnud seadusega sätestatud piirmäärani, siis ei ole käibemaksukohustuslaseks registreerimine kiireloomuline. Mittekohustuslasena jääb ära igakuine aruandlus ja käibedeklaratsioonidega tegelemine, mis muudab asjaajamise lihtsamaks.
Kui su peamine klientuur koosneb eraisikutest, on mittekäibemaksukohustuslane olemine tihti kasulik. Eraisikule on käibemaks otsene lisakulu, mistõttu saad pakkuda oma tooteid ja teenuseid konkurentidest soodsama hinnaga. Kui valid hinna, mis on käibemaksuga konkurentidega samal tasemel, võid teenida käibemaksu võrra rohkem tulu.
Piiratud käibemaksukohustuslane – mida see tähendab?
Siinjuures tuleb aga teada, et on olemas ka piiratud käibemaksukohustuslase staatus, mille korral tuleb vastava tehingu toimumisel ikkagi (osaline) käibedeklaratsioon esitada ja seega ka igakuiselt dokumentidel ja tehingutel selles mõttes silm peal hoida. Piiratud käibemaksukohustuslaseks tuleb hakata ettevõttel, kes ei ole veel käibemaksukohustuslane ja tehakse vastav tehing. Lihtsustatult esmase ülevaate saamiseks on hea teada, et nimetatud tehingute alla kuuluvad:
- Virtuaalsed teenused, nagu Facebooki reklaamid või Zoomi tellimus, e-raamatu ost,
- Euroopa Liidust imporditud kaubad väärtuses üle 10 000 euro.
Kui see teema on sinu jaoks asjakohane, siis uuri täpsemalt oma raamatupidajalt, et vältida hilisemaid maksukohustusi koos intressidega. Olles sellest kohustusest eelnevalt teadlik on võimalik planeerida oma ostusid nii, et kohustust ei teki tehes vajalikud ostud eraisiku nimele ja hiljem need ettevõttest endale hüvitades.
Millal on mõistlik hakata käibemaksu kohustuslaseks enne kohustusliku piirmäära saabumist?
- Su kliendid on peamiselt käibemaksukohustuslased. Kui tegeled peamiselt äriklientidega, võivad nad eeldada, et ka sinu ettevõte on registreeritud käibemaksukohustuslasena.
- Sisendkäibemaksu tagasisaamine. Sul on kulusid, kust võiksid sisendkäibemaksu tagasi saada ja summa on piisavalt suur, et tasub lisavaeva näha või et katab ära vähemalt raamatupidamise teenuse kuutasu (näiteks ehitusteenuse pakkujal on tavaliselt mõistlik ostudelt sisendkäibemaks tagasi küsida).
- Suured tehingud või investeeringud. Plaanis on teha mõni suurem tehing (teatud kinnisvaratehingud, ettevõtte sõiduki ost vms) ja seetõttu on käibemaksukohustuslaseks hakkamine ka pikas plaanis mõistlik.
- Ärikasv. Äri kasvab ja näed, et kalendriaasta lõikes tuleb käive üle piirmäära, siis tasub kaaluda KMKR numbri hankimist ennetavalt, et ei peaks pingsalt piirmäära täitumist jälgima.
Oluline on tähele panna, et käibemaksukohustuslaseks hakkamise piirmäära sisse arvestatakse müügitulu, kuid piirmäära ei mõjuta näiteks:
- laenu saamine/andmine,
- intresside laekumine (ei ole müügitulu, vaid muu tulu) ja
- põhivara müük.
Samuti ei ole kohustust enda ettevõtet käibemaksu kohustuslaseks registreerida, kui müügitulu on käibemaksuvaba (nt eluruumi pikaajaline rent). Samas on käibemaksu seadusel väga palju nüansse ja iga ettevõtet ja olukorda tuleb spetsialistil hinnata individuaalselt.
Mida on veel vajalik teada, kui hakkad ettevõttega käibemaksukohustuslaseks?
Kui oled otsustanud käibemaksukohustuslaseks hakata, kaasneb sellega mitu olulist kohustust:
- Käibedeklaratsiooni esitamine. Käibedeklaratsioon tuleb esitada 20. kuupäevaks möödunud kuu kohta (nt 20. novembriks oktoobri kohta)
- Maksuvaba käive. Deklaratsioonil tuleb ära näidata ka maksuvaba käive (üüritulu, antud laenude intressitulud, aktsiate müügitulu jms)
- Lisadeklaratsioonid. Täita tuleb deklaratsiooni lisa üle 1000 euroste arvete kohta
Kõik need tegevused nõuavad tähelepanu ja korralikku raamatupidamist, kuid õigel ajal tehtud otsus võib tuua ettevõttele nii finantsilise kasu kui ka konkurentsieelise.
Mõtle hoolikalt, planeeri targalt
Käibemaksukohustuslaseks registreerimine on tõsine otsus, mis mõjutab su ettevõtte tegevust mitmel moel. Kuigi väiksema käibe korral võib mittekäibemaksukohustuslane olemine olla lihtsam, võivad teatud olukorrad muuta registreerimise kasulikuks juba enne seaduslikku piirmäära.
Analüüsi oma klientuuri, kulusid ja tulevikuplaane ning vajadusel pea nõu raamatupidajaga. Õige ajastus ja teadlikud valikud tagavad, et saad keskenduda sellele, mis on oluline – oma ettevõtte kasvatamisele ja edukusele.
Martin / Nordfinance