7 aspekti sobiva investeeringute raamatupidaja leidmiseks
Raamatupidamine on paljude nüanssidega valdkond ja spetsialiseerumise valdkondi jagub suurettevõtte ostudokumentidega tegelemisest või töötajate palgaarvestusest kuni kõiki ettevõtjaid puudutava maksude optimeerimiseni. Finantsvabadusse liikumise populaarsuse kiire kasvuga on ka investeeringute raamatupidamine muutunud üha rohkematele investoritele tähtsaks teemaks ning otsustuskohaks. Kas süveneda piisava põhjalikkusega sellesse maailma ise või kasutada sellele spetsialiseerunud raamatupidaja teenuseid?
Investeeringute raamatupidamise artiklist saad teada:
- millele mõelda enne otsingute alustamist;
- milliseid aspekte silmas pidada;
- kust küsida pakkumisi;
- kuidas investeeringutega tegelevad ettevõtted keerukuse järgi jaotuvad.
Kas teha raamatupidamist ise või kasutada teenusepakkujat?
Ise oma ettevõttele raamatupidamise tegemine nõuab veidi aega ja pühendumist ning on lihtsamatel juhtudel kindlasti paljudele jõukohane. Internetist võib leida juhiseid vajalike kannete tegemiseks, saab küsida abi Facebooki gruppidest ning raamatupidamise programmi kasutamise osas aitab klienditugi. Algul tekib isetegemisel väga palju väikeseid küsimusi, mida on mugav küsida mõnelt tuttavalt raamatupidajalt. Isetegemise kasuks räägib ka väiksem otsene rahakulu, kui asi on selgeks saadud.
Samas, kui hindad enda aega kõrgelt ja tegelemine oma äri põhitegevusega on kasumlikum, siis tasub kasutada raamatupidamise teenusepakkujat. Isegi kui äritegevus on lihtsakoeline, siis säästab see sind muudatustega kursis olemisest ja tekkida võivate küsimuste lahendamisest. Lihtsamate äridega saavad hakkama ka vähem kogenud raamatupidajad ja suur hinnakonkurents sellise ettevõtte raamatupidamise teenusele võib anda väga häid pakkumisi.
Sõnasta ettevõtte vajadused
Kui oled jõudnud järeldusele, et arvestades aja- ja rahakulu ning võimalikke riske on mõistlik kaasata professionaal, siis alusta oma vajaduste läbimõtlemisest:
- millistesse varaklassidesse kavatsed investeerida
(ühisrahastuslaenud, ärilaenud, hüpoteeklaenud, aktsiad, ETF-id, võlakirjad, start-up-id, kinnisvara ost-müük, üürikinnisvara, väärismetallid, maa, krüptovaluutad jne), - kas piirdud Eestiga või tegutsed ka välismaistel turgudel ja
- kas kavatsed hakata ettevõtlusega tegelema?
7 olulist aspekti raamatupidaja valimisel
Kui oma ootused ja asjaolud on selged, siis enne otsingutega alustamist oleks hea teada järgnevaid üldiseid tingimusi, mis võiksid olla täidetud nii väiksemate kui ka suuremate investeerimisportfellide raamatupidajatel.
- Tahtmine investeeringute raamatupidamisega pikas perspektiivis tegeleda.
- Varasemad kogemused sinule olulistes valdkondades.
- Õppimisvalmidus erinevate teemade kajastamise õppimiseks raamatupidamises
– kõike ei saagi/peagi kohe teadma. - Raamatupidaja on ise investor
– soovitatavalt mitmekülgse portfelliga ja vajalikud asjad on juba ise läbi tehtud. - Kas teenuse hinnastamine on arusaadav ja läbipaistev?
– Tavapärane kandepõhine arvestus on piisavalt lahti selgitatud ja mõistetav. - Mis ta ette võtab, kui ei oska mingit tehingut kajastada või maksustada?
– Tunnistab oma teadmatust, uurib välja ja vajadusel nt ostab konsultatsiooni eksperdilt. - Kellelt oskab vajadusel erialast nõu küsida?
– Alustades Maksuametist, Facebooki raamatupidajate gruppidest kuni investeerimis-, maksu- ja raamatupidamisekspertideni.
Lisaks pane tähele, et oleks täidetud baastingimused:
- Inglise keele oskus
– Ühisrahastusportaalide ja näiteks Interactive Brokersi korral säästab keelt oskav raamatupidaja sinu aega, sest sul ei ole vaja termineid seletada. - Kas raamatupidajal on üldse aega sinu ettevõttega tegelemiseks?
– kuigi väikeinvestori ettevõtte raamatupidamise aastaaruande koostamine ei võta ülearu palju aega, siis võib teenusepakkuja töögraafik juba täis olla (eriti väiksematel tegijatel, kes pakuvad oma teenust põhitöö kõrvalt).
Kui sinu investeerimisettevõte on mitmekülgsem kui ühisrahastus+aktsiad mikroettevõte, siis tulevad mängu ka spetsiifilisemad teadmised keerukamatest valdkondadest – käibemaks, tulumaks, erialase inglise keele tundmine, sinu ettevõtte ärivaldkonna spetsiifika, seotud osapoolte vahelised tehingud jne.
Siinkohal tasub mainida, et kui ühemeheettevõtte kohustised on suuremad kui omakapital, siis tuleb minimaalselt esitada väikeettevõtja põhjalikum aastaaruanne, mis tõenäoliselt läheb ka rohkem maksma. Näiteks kui oled ettevõttesse andnud omaniku laenu 10 000€ ja tulusid väga ei ole ning sissemakse on olnud 2500€, siis tuleb valida väikeettevõtja aastaaruande vorm.
Lihtsakoelisema investeeringute puhul piisab põhiteadmistest ja peamiste investeeringute erisuste tundmisest (näiteks populaarse ühisrahastuse kajastamise omapäradest). Keerukatel juhtudel pead suutma hinnata raamatupidaja spetsiifilisemaid teadmisi maksundusest ja muudest eelpool nimetatud aspektidest. Investeerimisega tegelevad ettevõtted võib jagada kolme klassi (vt täpsemalt Kristi Saare samateemalisest blogipostitusest). Millisesse gruppi kuulub sinu ettevõte?
- Pisike investeerimiseks loodud mikroettevõte aktsiate ja ühisrahastusega.
– Keerukamad teemad üldjuhul puuduvad ja raamatupidamise vaatevinklist piisab ainult aastaaruandest. - Ettevõtjatest investorid, kes hakkavad kasumit investeerima ja kelle portfellid võivad üsna kiirelt üsna suureks kasvada ning korrektne raamatupidamine on seda olulisem.
– Tihtipeale tekib sellel grupil vajadus raamatupidaja vahetamiseks, sest äritegevuse kajastamise kõrvalt ei osata/taheta investeeringutega tegeleda. - Suurte ja/või keerukate portfellidega ekspert-tasemel investorid, kellel on sisuliselt varahaldusettevõte.
Juhised sobiva raamatupidaja leidmiseks
- Kasuta Facebooki abi finantsvabaduse ja/või raamatupidamise gruppides sõnastades selgelt oma ootused (varaklassid, kas äritegevus olemas, millises mahus, mis valdkond jm asjasse puutuv).
- Küsi sõpradelt soovitusi ja kuula ka põhjendusi – kas soovitab sellepärast, et sõber või sellepärast, et raamatupidaja on spetsialist ja antakse asjalikku nõu?
- Google-da ja küsi pakkumisi mitmetest kohtades ning uuri varasema kogemuse jms kohta (vt eelnevalt kirjeldatud üldiseid aspekte).
- Jäta sõelale mitu pakkumist ja vestle/saa kokku erinevate kandidaatidega – enne koostöö alustamist tasub võimalusel veidi lähemalt tutvuda kui viieminutiline telefonikõne.
Esimese pakkumise saad kergesti küsida siit.
Kuidas raamatupidajat vahetada?
Oled mingil põhjusel otsustanud raamatupidamise teenusepakkujat vahetada. See protsess võib kulgeda lihtsamalt, kui eelmine partner mõtleb sinuga kaasa ja annab sulle kogu vajaliku info kiirelt ja mugavalt. Samas võib vahetamine olla vaevarikas ja tüütu, kui äritegevus on mitmekülgne, detailset infot palju ning koostöö on jooksnud karile.
Kui sul on väikeinvestorina OÜ-s mõned aktsiapositsioonid, investeeringud ühisrahastuses ja omaniku laen ettevõttele, siis võiks vahetamine minna sujuvalt. Tähtis on, et saaksid vajaliku info kätte, sest tagantjärgi aruande ridade sisu nuputama hakata ei ole kuigi tulemuslik.
Mida siis peaksid kindlasti küsima:
- Bilanss
- Kasumiaruanne
- Laekumata müügiarvete nimekirja (kui oled müügiarveid teinud)
- Tasumata ostuarvete seisu
- Iga aktsia kohta kogus bilansi kuupäevaga – saad selle ka ise järgi vaadata, kuid raamatupidaja asi on seda teada ja teenusepakkuja vahetamisel see info edasi anda
- Muude investeeringute detailne seis bilansi kuupäevaga – näiteks osalused ettevõtetes (ettevõte, osaluse protsent, soetusmaksumus), võlakirjad jne
- Põhivarade detailne väljavõte
- Ärilaenude detailne seis bilansi kuupäevaga – kellele antud, laenu jääk, intressi arvestamise põhimõtted, intressi jääk, tähtaeg
- Sõltuvalt ettevõtte tegevusest võib siia veel nii mõndagi lisanduda – sellega aitab kindlasti ka uus raamatupidaja
Mida väikeinvestori OÜ raamatupidamises järgima peaks?
Kui tegeled peale investeerimise veidi ka äriga või kasutad OÜ-d maksude optimeerimiseks, siis tasub jälgida, et su ettevõttel ei tekiks piiratud käibemaksu kohustust (näiteks Euroopa Liidu ettevõtetelt digitaalsete teenuste ostmine – Facebooki/Google reklaam, mõne tarkvara subscription jms). Kui tuleb välja, et selline kohustus on ikkagi tekkinud, siis tuleb deklaratsioonid esitada, tasuda käibemaks ning sellelt arvestatud intressid. Seega tasub intressikulu vältimiseks asjadel pidevalt silm peal hoida.
Kui soovid toetada ettevõtte kaudu mõnda heategevusorganisatsiooni, siis teatud juhtudel võib tekkida maksukohustus. Kui ühing on tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas, siis on talle tehtud annetused maksuvabad järgmistes piirmäärades:
- 10% kalendriaasta 1. jaanuariks lõppenud maksumaksja viimase majandusaasta kasumist (ehk sisuliselt 10% eelmise aasta kasumist) või
- 3% ulatuses maksumaksja poolt samal kalendriaastal tehtud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast (ehk sisuliselt 3% „palgafondist”)
Kõik summad, mis neid piirmäärasid ületavad maksustatakse tulumaksuga.
Samuti tuleb tähelepanelik olla, kui lisad ettevõtte kuludesse erisoodustusega maksustatud asju, teed vastuvõtu kulusid, kasutad tervise edendamise kulude maksusoodustust, maksad dividende, kasutad isikliku sõiduauto hüvist jms.
Meie taustalugu
Oleme investeerimisega tegelenud alates 2016. aastast kui kätte sattus Rikkaks saamise õpik ja sealt alates nii enda kui ka klientide portfellide raamatupidamises kajastanud investeeringuid järgmistes portaalides ja varaklassides:
- Mintos, Twino, Omaraha, Bondora
- Crowestate, Estateguru
- Funderbeam
- Interactive Brokers
- Samuti on kogemused aktsiate, üürikinnisvara ja krüptorahaga.
Oleme koolitanud end investeeringute raamatupidamises mitmetel koolitustel, et ka vähemlevinud asjad saaksid õigesti kirja. Keerulisemate kinnisvaratehingute puhul oleme kliendile leidnud spetsialistist maksunõustaja, et enne tehingu sooritamist oleksid kõik aspektid teada ja läbi mõeldud.
Edukaid investeeringuid!
Tiim Nordfinance