fbpx
+372 5650 3225Mon-Fri 10:00-17:00

Kuidas prognoosida raha jääki?

Kuidas prognoosida raha jääki?

Mõnel ettevõttel on piisav rahapuhver pidevalt pangakontol saadaval või on tehtud piisava summaga krediidikonto sisuliselt saadakse vajadusel jooksvalt laenu. Samas on tihtipeale väiksematel ehitusettevõtjatel vaja pidevalt ette näha raha jääki järgnevate nädalate jooksul. Siis on teada, kui palju ehitusmaterjali on võimalik hetkel ära osta ja töösse panna. Samuti peab raha jätkuma palgamaksudeks ja käibemaksuks, et mitte sattuda avalikes registrites punasesse võlgniku staatusesse. Samuti tuleb hoolitseda töötajate palkade tasumise eest.

Kuidas raha jääki vähese vaevaga ette ennustada? Kõige lihtsam variant on see, et kasutad raamatupidamise programmi, millel on see funktsionaalsus sisse ehitatud ja automaatselt arvutatud. See võtab arvesse raha laekumise müügiarvete tähtajal, ostuarvete tasumise maksetähtajal, maksude tasumised maksude tähtajal ja palgasummad palgapäeva seisuga. Kui raamatupidajal on kuludokumendid programmi kantud, siis piisab, kui logid samuti sinna programmi sisse ja näed vajalikku raha prognoosi järgnevaks 30ks päevaks.
Raha prognoos 30ks päevaks

Toodud näitest ongi näha, et uued laekumised peaksid jõuma kontole hiljemalt 08.11 ja sinnamaani jääb  ostuarvete tasumine vahepeal seisma või tuleb võtta väikest laenu. (Lisaks tuleb arvestada, et prognoos on hetkeseisuga, st et ei arvesta tulevikus lisanduvaid kuluarveid.)

(Eelpool toodud näide pärineb programmist SmartAccounts, mida soovitan ettevõtjatele. Lisaks mõistlikule hinnastamisele ja suurepärasele kasutusmugavusele saab ettevõtja ligipääsu kogu oma firma andmetele, et vaadata ise bilanssi ja kasumiaruannet või mõne kliendi võlgnevusi.)

Kui sellist varianti olemasoleva raamatupidamise prorammiga kaasa ei tule, siis peab ise koostama raha seisu prognoosi näiteks Excelis. Abivalmis raamatupidaja võiks sellega muidugi aidata, et ettevõtja saaks keskenduda suurema tulu genereerimisele ja et ei peaks kulutama aega kõrvalistele tegevustele (siit saab lähemalt lugeda, kuidas raamatupidamisega seotud asjade „ise tegemine“ võib tulu asemel hoopis kahju tuua). Kui sul on vajalik raha seisu prognoosida, siis kasuta lahkesti meie lihtsat rahaprognoosi Excelit, kuhu saad kõik vajaliku kirja panna ja näed eeldatavat lõppseisu.

 

Martin / Nordfinance

Leave a Reply