fbpx
+372 5650 3225Mon-Fri 10:00-17:00

Annetused eraisiku mobiiliarvetel ja Hooandjas

Annetused eraisiku mobiiliarvetel ja Hooandjas

Tuludeklaratsiooni esitamisel mõtle läbi ka kõik sellised tehingud, mis ei tule ise automaatselt deklaratsioonile.

Näiteks saad tulumaksu tagasi siis, kui oled eraisikuna (mitte ettevõttele kuuluvalt numbrilt) teinud annetusi telefonioperaatori kaudu annetusnumbritel helistades ja annetanud tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas olevatele organisatsioonidele. Annetuste summa leiad sideteenuse pakkuja iseteenindusest ja vastavate ühingute nimekirja leiab siit. (Jälgi, et annetuse saaja oleks annetuse tegemise hetkel nimekirjas – vaata veergu “nimekirja kandmine”.)

Samuti tuleb käsitsi lisada näiteks Hooandja kaudu tehtud annetused sel hetkel tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas olnud organisatsioonidele. Siinkohal on tähtis eristada annetust ja tasumist kauba/teenuse eest. Hooandjas on kampaaniad tavaliselt tehtud nii, et saad organisatsiooni toetada teatud summaga ning saad selle eest ka midagi vastu. Kui aga oled Hooandja kaudu raha annetanud (lihtsalt andnud/kinkinud sealjuures kaupa/teenust vastu saamata), siis on õigus sellelt summalt tulumaks tagasi saada.

Hooandja näide: leidsid meeldiva projekti, mida toetada ja valisid välja sobiva panuse (nt 10€) ning vastuhüve (nt tänukiri). Aga sa tasud rohkem ja ülekande tegemise lehel kirjutad summaks 25€ ning sooritad tehingu. Veendud, et projekti tegija on kantud tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja. Sellisel juhul võid tuludeklaratsioonile annetuse osasse lisada 25-10=15€. (See on annetuse summa, mille eest vastuhüve ei saadud.)

Deklaratsioonil osas “9.4 Kingitused ja annetused” lisa vastavate annetuste info käsitsi.

Miks selliste annetuste info automaatselt eraisiku tuludeklaratsioonile ei ilmu? Otse annetamise puhul näeb saaja annetaja isikukoodi panga väljavõttest ja saab selle vastaval deklaratsioonil Maksuametile esitada ning sealtkaudu kantakse see eraisiku tuludeklaratsioonile. Kahjuks vahendajate kaudu liikunud annetuste korral isikukoode ei edastata ja annetusi saanud organisatsioon ei saa neid ka edastada.

Uuendusena on sel aastal võimalik enammakstud tulumaks ka koheselt lihtsasti annetada nii, et saad järgneval aastal tulumaksu jälle tagasi. Annetusi saab otse tuludeklaratsioonil teha kõikidele tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kuulujatele (vt nimekirja siit). Annetada saab kuni kolmele saajale ja annetada võib kogu tagasisaadava tulumaksu summa või ainult osaliselt.

 

Vaata ka teisi nõuandeid maksude ja raamatupidamise teemal:

Kuidas väikeettevõtjana säästa kuni 30% raamatupidamise teenuse hinnast?

3 nõuannet sisendkäibemaksu osas

7 aspekti investeeringute raamatupidaja valimiseks

 

Martin / Nordfinance