Krüptoinvesteeringud – maksud eraisikule ja ettevõttele
Krüptovaluutad on viimastel aastatel tohutult populaarsust kogunud, pakkudes võimalusi nii lühiajalisteks tehinguteks kui ka pikaajaliseks investeerimiseks. Kuid enne, kui hakkad oma digitaalseid varasid kasvatama, tasub süveneda maksustamise nüanssidesse, mis võivad oluliselt mõjutada su kasumit. Kuidas krüptoinvesteeringuid Eestis maksustatakse? Siin on juhend nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.
Krüptoinvesteeringud eraisikuna – kas see on maksude mõttes kasulik?
Alustuseks võib kohe otse ära öelda, et eraisikuna krüptodesse investeerimisega tegelemine ei ole maksude mõttes mõistlik. Miks? Sest praegu ei ole krüptode jaoks tehtud erireegleid (nagu näiteks väärtpaberite puhul).
Eraisikutel maksustatakse iga kasumlik krüpto müügi/vahetamise tehing (müügihind – ostuhind) eraldiseisvalt (nii krüpto-FIAT kui ka krüpto-krüpto tehingud), seega võib maksukohustus eriti suureks minna krüptoga kauplejatel. Kui oled rohkem osta-ja-hoia tüüpi investor, siis on olukord maksude mõttes parem, kuid iga krüpto müük/vahetamine tuleb ikkagi hiljem lisada tuludeklaratsioonile (rida 6.3 või 8.3) ja tasuda tulumaks 20%. (Kõikide tehingute osas käsitsi maksukohustuse väljaarvutamisest päästab näiteks Cointracker.)
Vaata ka Maksuameti vastavat infot.
Näide: Kui ostsid krüptovaluutat 10 000 euro eest ja müüd selle hiljem 15 000 euro eest, siis arvestatakse kasumilt maksu järgmiselt: 5000 x 0,2 = 1000 eurot tulumaksu.
Mida veel teadma peaksid?
- Tehingust saadud kasu tuleb ümber arvutada eurodesse tehingupäeva keskpanga kursiga või exchange-i kursiga (täpsemalt: turutingimustel tehingu korral võib kasutada turuhinnana ka selle keskkonna vahetuskurssi, kus tehing toimus).
- Kui ostutehinguid on enne müüki kogunenud rohkem, siis kasutatakse kasu väljaarvestamisel kaalutud keskmise meetodit või FIFO (first-in-first-out) arvestuspõhimõtet.
- Konkreetselt tehinguga seotud teenustasud saad tulust maha arvata, kuid muid kulusid ja kahjusid mitte
Kaevandamine eraisikuna
Tasub ka teada, et kaevandamise puhul tuleb saadud tulu eraisikul deklareerida ettevõtlustuluna. Maksustamise hetk on mininguga krüpto saamine. Lisaks tekib teine maksustamise hetk, kui selle näiteks eurodesse vahetad. Siinkohal ei saa samuti kulusid (elekter, seadmed) maha arvata.
Maksukoormus on 20% (tulumaks) igalt kasumlikult müügi ja vahetustehingult. Kulusid (v.a konkreetse tehingu teenustasu) maha arvata ei saa. Kaevandamisel maksustatakse lisaks veel krüpto teenimise hetkel 20% tulumaksuga.
Kui plaanid selles vallas pikemalt ja oluliste summadega tegutseda, siis Eesti maksuresidendina on mõistlik teha seda läbi ettevõtte. Kui ettevõte ei hakka käibemaksukohustuslaseks, siis tuleb haldamise mõttes ainult korra aastas raamatupidajaga ühendust võtta, et aastaaruanne ära esitada.
Maksurisk, kui jätad tehingud ja tulu deklareerimata
Nii eraisikute kui ka ettevõtete puhul on hea silmas pidada, et Maksuamet saab uurida kuni 5 aasta taguseid tehinguid. Kui uurimise käigus määratakse tagantjärgi maksusumma, siis sellelt arvestatakse ka intressi (tavapäraselt 0,06% päevas, eriolukorra ajal 0,03% ja Maksuametil on õigus seda vähendada isegi kuni nullini).
Näide: Kui jätsid kolm aastat tagasi eraisikuna deklareerimata krüptovarade võõrandamisest saadud kasu 10 000 eurot, siis Maksuamet arvutab sellelt saamata jäänud tulumaksu 10 000 x 0,2 = 2000 eurot. Lisaks arvestab sellelt intressi maksimaalselt 0,06% päevas kolme aasta eest ehk 2000 x 0,06 / 100 x 3 x 365 = 1 314 eurot.
Maksuresidentsuse muutmine
Kui tead, et plaanid eraisikuna lähitulevikus teha krüptodega maksude mõttes olulise tehingu, siis on maksusumma vähedamise mõttes variandiks maksuresidentsuse muutmine. Selleks peab ühe tingimusena viibima valitud riigis (nt Portugal) rohkem kui 183 päeva 12 kuulise perioodi jooksul (rohkem saab residentsusest lugeda siit ja populaarsed residentsuse sihtkohad on ka Šveits ja UAE). Samuti peab arvestama, et residentsuse muutmine ei tohi olla ainult maksude optimeerimise eesmärgil tehtud, sest siis oleks see pahatahtlik maksudest kõrvale hoidmine (tegevus peab olema ka muudest aspektidest loogiline ja põhjendatud).
Lühike nimekiri krüptode suhtes soodsa maksupoliitikaga riikidest (kui kaalud residentsuse muutmist):
- Portugal
- Šveits
- Valgevene
- Saksamaa
- Hong Kong
- Malaisia
- Malta
- Singapur
- Sloveenia
- Bermuda
Vaata krüptode suhtes soodsa maksupoliitikaga riikide kohta rohkem siit.
Kuidas eraisikuna maksukoormusest mööda minna?
Eraisikuna on võimalik vältida suurt maksukoormust, kui investeerida börsil kaubeldavatesse krüpto trackeritesse. Need toimivad sarnaselt aktsiatega ja võimaldavad kasutada investeerimiskonto süsteemi, mis on maksude optimeerimise seisukohalt palju soodsam.
Siit leiab rohkem informatsiooni trackeritest.
Krüptoinvesteeringud ettevõttena
Ettevõtte alt krüptodesse investeerides saad maksuvabalt osta-müüa-vahetada ja maksustamise hetk tuleb alles siis, kui tahad raha ettevõttest välja võtta näiteks dividendide (tulumaks netosummalt 20/80 ehk 25% ehk 1000 euro neto dividendide korral 250 eurot tulumaksu) või palgana. Sealjuures saad ettevõtte kuludesse lisada muud vajalikku, nt kontoritehnikat.
Kui ostad, müüd ja vahetad regulaarselt, siis on ettevõtte alt tegutsemine igati mõistlik. Vali endale lihtsalt asjalik raamatupidaja, kes teemat jagab.
Ettevõttena investeerimine läbi eraisiku nimel oleva konto – agendileping
Selle kasutamine on muuhulgas põhjendatav sellega, et ettevõttele võib olla keeruline exchange-s kontot avada rahapesu tõkestamise reeglite tõttu. Selle süsteemi toimimiseks peab esikohal olema selgus rahaasjades. Kasutada tuleks eraldi pangakontot, mis on mõeldud ainult selle eesmärgi jaoks ja ei sisalda kõrvalisi ülekandeid. Ülekannete selgitused on läbimõeldud (nt ettevõttelt eraisiku erikontole raha kandmisel on selgituses “investeerimiseks agendikonto kaudu”). Vastav agendileping ettevõtte ja eraisiku vahel (isegi kui allkirjastab sama isik) on digiallkirjastatud enne tehingute toimumist. Kahjuks tagasiulatuvalt on keeruline agendilepingut usutavalt tekitada.
Eraisiku varade liigutamine ettevõtte alla
Kui oled juba alustanud krüptoinvesteeringutega eraisikuna, kuid soovid oma tegevuse ettevõtte alla viia, siis on selleks kaks võimalust:
- Juriidiliselt keerulisem — teed osaühingusse mitterahalise omakapitali sissemakse (maksukohustust ei kaasne eraisikule ega ettevõttele; enne kinkimist eraisikuna tehtud kasumlikud tehingud deklareerid tuludeklaratsioonil). Enne toimingut tuleb tavaliselt teha muudatused ettevõtte põhikirjas, et lubada mitterahaline sissemakse ning esitada Äriregistrile vajalikud dokumendid (otsus, hindamise akt, leping). Sissemakse tuleb ettevõttel deklareerida Maksuametile (makse ei kaasne). Kui kunagi osaluse ettevõttes müüd, siis tekib tulumaksukohustus eraisikul osaluse võõrandamisest saadud tulult.
- Juridiiliselt lihtsam — kingid eraisiku nimel olevad varad ettevõttele (ei deklareeri, ei kaasne maksukohustust), aga enne kinkimist eraisikuna tehtud kasumlikud tehingud deklareerid tuludeklaratsioonil.
Laen krüptos
Kas on lubatud anda laenu näiteks eurodes ja tagasi maksta krüptos või vastupidi?
Maksuameti peaspetsialisti Xenia Rudakova vastus:
“Üldreeglina tuleb tagastada sama rahasumma, mis laenatud. Ehk kui laenati 1ETH, tuleb tagastada 1ETH või laenati 1000 eurot, siis tagastatakse 1000 eurot.
Võlaõigusseaduse § 396 lg 1 kohaselt laenulepinguga kohustub üks isik (laenuandja) andma teisele isikule (laenusaaja) rahasumma või asendatava asja (laen), laenusaaja aga kohustub tagasi maksma sama rahasumma või tagastama sama liiki asja samas koguses ja sama kvaliteediga.”
Tähelepanu tasub pöörata sellele, et õiguslikus mõttes ei ole tavavaluuta ja krüptod sama liiki ja seega tulekski tagastada samas vääringus, milles laen saadi/anti.
Lõpetuseks – tarkade investeeringute alused
Krüptoinvesteeringud pakuvad tohutuid võimalusi, kuid nende maksustamise nüansid võivad olla keerulised. Olgu sa eraisik või ettevõte, oluline on teada, kuidas maksud mõjutavad sinu kasumit. Kui plaanid pikaajaliselt ja oluliste summadega tegutseda, tasub kaaluda ettevõtte loomist ja valida professionaalne raamatupidaja, kes aitab maksureegleid optimaalselt hallata.
Edukaid investeeringuid ja läbimõeldud maksude planeerimist!
Martin / Nordfinance